O nás

Kdo jsme?

Jsme parta, která provozuje něco, co možná ani nejde provozovat. A to “něco” je etické podnikání. Založili jsme firmu, jejímž cílem je útočit na skutečné problémy, přinášet poctivá řešení a z toho plynoucí radost. A abychom se tomu mohli opravdu věnovat, chceme za to dostávat přiměřeně zaplaceno.

Cirkus C nemá konkurenci. Každý, kdo chce dělat biouhel nebo jinak bojovat proti změnám klimatu, ať jde do toho. Není nač čekat. Kreslíte angažovaný komiks? Chystáte výstavu, podcast, děláte do módy nebo kosmetiky, vyvíjíte materiály? Spojme síly, bude to cirkus!

Proč?

Cirkus C jsme rozjeli, protože nám na českém trhu chyběl biouhel v množství, v jakém by ho naše krajina potřebovala. Stejně tak nám chyběly pyrolýzní technologie, které by byly trochu sofistikovanější než díra v zemi a levnější než high-tech pyrolýzní halové reaktory. Prostě něco pro běžné farmáře, kteří si mohou biouhel vyrobit sami a kteří jej pro svoje pole potřebují jako sůl.

Jak?

Naším cílem je využívat k výrobě biouhle odpadní biomasu a k tomu samému motivovat i další. Zrovna tak usilujeme o to, abychom byli schopní využívat odpadní teplo, které při pyrolýze vzniká a tím ještě více zvýšili uhlíkový offset naší práce. Začali jsme pálení náletových dřevin z prořezávek starých sadů a jsme věrni svým kořenům. Víme, že naše krajina je plná odpadní biomasy, která by se dala zuhelnatit a zafixovat pod zem v podobě stabilního uhlíku. Krásně tak můžeme snižovat koncentraci skleníkových plynů v atmosféře, uhlík vázat pod zem a ještě tím zlepšovat schopnost našich půd vázat vodu a zlepšovat jejich úrodnost.

To jako vážně? Cirkus?

Snažíme se to brát trochu s humorem. Protože pokud bychom si naplno připustili rizika, která naší společnost čekají tváří v tvář klimatické katastrofě, tak bychom ráno asi ani nevstali z postele. Cirkus je pro nás také kruh, společenství lidí, kteří se snaží vrátit uhlíkový cyklus zpátky do normálu, který by umožňoval přežití a další fungování naší civilizace tak, jak jsme na ni zvyklí. Náš humor je občas ostrý jak čerstvě vypálený uhel a někdy bývá i podobně černý.

Proč Cirkus C?

Cirkus znamená kruh nebo koloběh. Naším cílem je vrátit do rovnováhy koloběh života v půdě, vody v krajině a také narušený koloběh uhlíku. Život na Zemi by asi neskončil, ani kdybychom spálili všechny lesy, ropu, plyn a uhlí na planetě. Problém je, že by se nám tu žilo špatně, pokud bychom to vůbec přežili. Máme rádi svět kolem nás, proto děláme to, co děláme.


Vytváříme cirkus - pevný kruh, společenství, komunitu. Komunitu výrobců biouhle a jeho uživatelů - zemědělců, zahrádkářů, stavitelů, kutilů, lesních hospodářů, vědců… A je to trochu cirkus - jízda na splašeném koni nadšení a dobré vůle, balancování na tenkém laně účetních závěrek a daňových předpisů, žonglování s míčky příspěvků na konferencích nebo sociálních sítích a tahání stále nových a nových vědeckých poznatků z kouzelného klobouku nekonečné lidské zvídavosti.

Kdo Cirkus C tvoří?

Vilém Řiháček

Jednatel

Kdosi se mě kdysi zeptal: “Co je to, co tě na práci vzrušuje?” Tenkrát jsem mu na to nedokázal odpovědět a teď už vím proč. Protože tenkrát jsem nedělal biouhel v Cirkusu C.

Jsem profesí projektant a svobodný inženýr s autorizací pro vodní stavby a krajinné inženýrství, ale taky skaut, neherec v divadelním spolku Verdis, příležitostný tulák a pouliční houslista, táta tří dětí, kutil a amatérský fotograf.

Tomáš Blaha

Jednatel

Spolu s dobrovolníky vracíme život zašlým zákoutím kláštera Porta coeli a především jeho starým sadům. V sadech se ze mě také stal biouhlíř. Kromě biouhlu a pestrosti starých odrůd ovoce mě fascinuje schopnost odhodlaných skupin lidí měnit svět.

Já jsem odhodlaný měnit jej k lepšímu a chci začít tam, kde jsem doma - na Tišnovsku.

 
Karolína Poláčková

Foto & video, PR, správa webů a sítí

Dobrá duše našeho cirkusu. Oficiálně nám vede marketing a propagaci, ale v podstatě je to ona, kdo drží celý ten náš alegorický vůz pohromadě. Fotí a točí videa, zajišťuje korektury textů, spravuje e-shop i web. Šikanuje nás ostatní, kdykoliv nedodržíme termíny, a my ji za to máme rádi.

Moana Ungrová

Holka pro všechno

Umí všechno. Vystudovala tropické lesnictví a nebojí se znalosti použít, její stopy jsou od Etiopie po Tichomoří a od Balkánu po Normandii. Krom toho je zběhlá v permakulturním hospodaření, je ornitoložka a skvělá fotografka, leze po skalách a rozumí hudbě. Hlavně ale umí vzít za práci u pece. Nejvšestrannější člověk v této galaxii.